top of page

דוד אפרים

שמי דוד אפרים אבא של נור ולילי ובן זוג לרוני, חי בפרדס חנה.  מטפל בעזרת סוסים, איש חינוך ומטפל שטח. 

הסיפור הזה מתחיל לפני 25 שנה. באהבה גדולה לסוסים, ילד סוסים  דוהר בפראות בשדות טבעון ועמק יזרעאל. הסוסים היו אז בשבילי, חופש, שקט, עוצמה גדולה, חיבור שלא יתואר. כמו דמות הקנטאור המיתית, הרגשתי שהסוס הוא חלק ממני איבר מגופי. דרך הטיולים עם הסוסים פגשתי את הטבע, הכרתי כל שביל מעיין ומערה באזור.  בשנות התיכון גידלתי סוסים וסייחים משלי, הייתי קם בשש בבוקר להאכיל ולטפל לפני בית הספר ומיד אחרי, עד שהחושך ירד ובלילה חלמתי סוסים. 

בשנות בגרותי  עבדתי עם אנשים. עבדתי עם ילדים שהוצאו מהבית בפנימיית בית הילד בתל אביב, עם נוער ומבוגרים רבים בעמותת אתגרים. נערים ונערות בסיכון, מסגרות שיקומיות פוסט אשפוזיות, ותוכניות של בריאות הנפש למבוגרים. עבדנו בחוץ.  בפארקים  ובטבע, טיפסנו על עצים, גלשנו מצוקים עשינו מדורות. 

בשנים האחרונות הייתי מעורב בהקמת התיכון האנתרופוסופי בפרדס חנה,  כמורה ומחנך בתיכון, כשותף בצוות הניהול של בית הספר וכאחראי על הטיולים והפעילויות המיוחדות .   

0bae1f79-2dec-45a0-8dbd-c6418a35fbc2.jpg

לפני שלוש שנים  הסוסים חזרו לחיי, דרך הלימודים בקורס "Horsefriendship"  - תכנית ללימודי התנהגות מבוססת חיזוקים חיוביים בעבודה עם סוסים. דרך המפגש עם שיטת העבודה הכל כך מיוחדת והמפגש השונה והחדש עם סוסים, הבנתי  שאפשר לשלב את שני העולמות בהם צעדתי. כיצד מפגש המבוסס על כבוד אמון, תקשורת חיובית עם סוס (וגם עם בעלי חיים אחרים) יכול להיות מחזק גם עבורנו בני האדם. כמה אנו יכולים ללמוד ע"י רכישה של שפה חדשה, לא מילולית, המאמנת גם אותנו בהתבוננות מעמיקה ואמפתיה הלכה למעשה במפגש עם האחר.  בנוסף להכשרה המעמיקה בעבודה עם סוסים בגישה חיובית, סיימתי הכשרה כמדריך רכיבה טיפולית מטעם מרכז אופק. 

עם סל הכלים שאספתי בדרך,  לימודי טיפול שטח בסמינר הקיבוצים, תעודת הוראה ותואר בחינוך ובעיקר נסיון רב בעבודה עם מתבגרים וילדים בכיתה ובטבע, וכמובן החיבור העמוק לסוסים ולגישה החיובית.

אני מאושר על המזל הגדול להיות חלק ביוזמת "החווה החיובית"- שהיא עבורי מרחב למפגש מרפא בין אדם טבע ובע"ח.  

המסע המקצועי והאקדמי שלי

תכנית המשלבת הדרכת רכיבה, טיפול ברכיבה ועבודה טיפולית שלא ברכיבה (E.A.T) וכן מסלול ייחודי המשלב טיפול ברכיבה ואימון אישי באמצעות סוסים.

קורס עבודה עם סוסים בגישה חיובית Horsefreindship

2022

מדריכת רכיבה טיפולית
מרכז אופק

2021

מאמן סוסים בגישה חיובית

Horsefriendship

בבית ספר יסודי רימון בפרדס חנה

2021 - היום

מנחה קבוצות טבע - טרפיה

שותף בצוות הקמה וניהול של בית הספר תיכון רימון בפרדס חנה, מחנך כיתות ט-יב ומורה למדעים וביולוגיה , הקמת מגמת ביולוגיה בתיכון. ריכוז הטיולים והפעילויות המיוחדות.

מסלול הלימודים מכשיר להוראת מדעי הסביבה והחקלאות לבתי ספר יסודיים או בתי ספר על יסודיים, ומיועד לבעלי מודעות סביבתית וחברתית רחבה.

עבודה עם מגוון רחב של קבוצות- נוער בסיכון, אוטיסטים, נכים, בעלי צרכים מיוחדים, פגועי נפש מבוגרים וילדים

טיפול בעזרת השטח הינה שיטה טיפולית העושה שימוש בהתמודדות של אדם עם הקשיים הנובעים מהיותו בטבע, בשטח. במהלך הטיפול נחשף המטופל ל"כוחות חדשים" אשר לא ידע על קיומם ומונחה להעבירם לחיי היום-יום.

2016 -2021

מחנך בתיכון

2015

BA  א"י מדעי הסביבה וחקלאות

מכללת בית ברל

2011 - 2015

מדריך מוביל בעמותת אתגרים

ומנהל פארק חבלים

2011

לימודי טיפול דרך השטח

תכנית להכשרת מטפלים

מכללת סמינר הקיבוצים

bottom of page